saca enjeksiyon mezoterapi

Saç Mezoterapisi

Mezoterapi saç dökülmelerinde saçları canlandırmak ve dökülmeyi azaltmak amacı ile saç köklerine  uygulanabilir.

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmelerinde tedavi için başvurulabilecek oldukça faydalı bir yöntemdir. Özellikle saçların yoğun döküldüğü loğusalık döneminde, mevsimsel saç dökülmelerinde seanslar halinde uygulanmaktadır. Bu yöntemde çok ince uçlu mezoterapi iğnesi ile vitamin, kan dolaşım düzenleyeciler, elastin, kollogen tetikleyeciler, keratin yapı elemanlarından oluşan bir kokteyl enjekte edilir.

Saç derisine enjekte edilen özel maddeler sayesinde saçların dökülmesi duruyor. Diğer tedavilerden farkı, mezoterapi ile daha hızlı sonuç alınması. Mezoterapi ilk defa erkek tipi dökülmelerde kullanılmaya başlasa da, kadınlarda görülen hormonal kökenli dökülmelerde de etkili oluyor. Mezoterapide, çok incelmiş, hala saçın olduğu bölgeleri tercih etmek gerekiyor. Çünkü saçların olmadığı kelleşen bölgeye saç ekimi gerekiyor. Mezoterapideki amaç 3-5 seanslık uygulamalarla dökülmeyi durdurmak, 5-6 seanstan sonra yeni saç çıkmasını sağlamaktan kaynaklanıyor.

Saç mezoterapisi nasıl gerçekleştirilir?

Saç dökülmesi yaygın olarak yaşanan bir sorun olduğundan, tedavisi için her geçen gün farklı yöntemler geliştirilmektedir. Saçları dökülmesinde saç ekimi, lazer tekniği ve daha farklı birçok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Saç dökülmesini önlemek ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlamak adına uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de saç mezoterapisi yöntemidir. Saç mezoterapisi ile mezoderm uyarılarak dökülme şikayetleri büyük ölçüde azaltılır.

sac mezoterapi

Saç mezoterapisi öncesine, saç derisine yapılan özel bir masaj sonrasında uygulanan termoterapi (buhar uygulaması) ile deri yumuşatılarak uygulamaya hazır hale getirilir.

Saç mezoterapisi uygulamasında enjekte edilecek kimyasal karışım saçın yapısına, dökülme şekli ve yoğunluğuna, yıpranma orana göre özel olarak hazırlanır. Bu karışımların içerisinde kan dolaşımını arttırıcı maddeler, vitaminler, çeşitli iz elementler yer alır. Hazırlanan karışım, ucunda steril mezoterapi iğnelerine sahip mikro enjektörle orta deri tabakasına verilir.

Mezoterapi elle veya mezoterapi tabancalarıyla yapılır. Ancak elle uygulama sırasında ilacın dozunu ayarlamak ve uygulamayı saç derisi yüzeyine eşit ölçüde yapabilmek oldukça zor ve zaman alıcıdır. Bilgisayar tarafından kontrol edilen mezoterapi tabancası ile uygulama, bütün saç derisine daha kolay ve eşit olarak yapılabilmektedir. Enjekte edilen ilacın dozu Bilgisayar ekranından takip edilebilmektedir.

Uygulama sonrasında saçın belli bir süre yıkanmaması ve saça herhangi bir kimyasal maddenin sürülmemesi gerekmektedir.

Saç mezoterapisinin saç üzerinde gösterdiği etki

Saç mezoterapisi ile orta deri tabakasındaki saç kökleri uyarıldığından dökülme şikayetleri büyük ölçüde azaltılır veya tamamen durdurulabilir. Saç hücrelerini besler. Saç mezoterapisi ile saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri doğrudan köklerine verildiğinden saç dökülmesi belirgin şekilde durdurulmaktadır. Saçın daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Saç kaybı sadece dökülme şeklinde olmaz. Saç telinde meydana gelen incelme, kopma, yıpranma yoğunluk ve hacim kaybı şeklinde de saç kaybı yaşanabilir. Saç mezoterapisi ile saçlarda kalınlaşma, canlılık, dolgunluk meydana gelir. Saç mezoterapisi ile saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri doğrudan saç köklerine verildiğinden hücrelere, dolayısıyla saçlara yeniden canlılık kazandırmak mümkündür.

sac mezoterapi sonucu

Saç mezoterapisi uygulamasının etki süresi nedir?

Mezoterapi saçlarda, haricen yapılan bakımlara göre daha uzun süreli bir iyileşme sağlar. Saç mezoterapisinin etkisi, dökülmenin nedenlerine, dökülmenin şekline ve yoğunluğuna bağlı olarak değişim gösterir. Bu etki genellikle üç ile dört yıl arasında değişir. Üç ile dört yıl sonra uygulama tekrarlanabilir.

Bu Uygulama Hangi Sıklıkta Yapılır?

Saçın ihtiyacına göre haftada bir veya iki seans uygulanabilir. Saç mezoterapisi yoğun dökülme döneminde haftada bir, daha sonra ise ayda bir kez önerilmektedir.

Mezoterapi Seansları Ne Kadar Sürer?

Saç mezoterapisi haftada iki seans, genelde 10 seans uygulanıyor. Kişini

n ihtiyacına ve yanıta göre 20-25 seans da uygulanabiliyor. Hastaların kozmetik beklentilerini daha hızlı karşılamak için saç mezoterapisini uygulamak gerekiyor.

Her bir seans 15-30 dakika sürer. Ancak uygulanacak seans sayısına kişilerin saç yapısı analiz edilerek karar verilir.

Yapılan analizlerde hasta yaşı, saçın yıpranma oranı, dökülme oranı ve saç telinin yapısı dikkate alınarak tedavi seanslarının sayısı ve aralıklarının ne olacağına karar verilir.

Bütün seanslar tamamlandıktan sonra tedaviyi destekleyici olarak ayda bir takviye seansları yapılabilir.

Saç mezoterapisi acılı bir uygulama mıdır?

Saç mezoterapisi ağrısız ve acısız bir uygulama olarak bilinir. Uygulamada çok ince iğneler kullanıldığından hastalar acı duymazlar.

Saç mezoterapisinin avantajları nelerdir?

 • Saçlı deriye lokal olarak uygulanabilir. Dolayısıyla uygulama saç dökülmesi yaşanan alan veya alanlarla sınırlandırılabilir.
 • Saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri dorudan saç köklerinin yer aldığı deri tabakasına enjekte edilir.
 • Yapılan tedavi kısa sürede etkisini gösterir.
 • Saçların daha yoğun, canlı ve parlak bir almasını sağlar.
 • Verilen kimyasalların dışında, uygulamanın yan etkisi yoktur.
 • Maliyeti düşüktür.
 • Uygulamanın başarı oranı yüksektir.
 • Seansların süresi kısadır.
 • Uygulama, nispeten kolay, zahmetsiz, ağrı ve acısızdır.
 • Saç mezoterapisi tedavisine ek olarak yapılan tedavi yöntemleri
 • Uygulama esnasın kişileri durumuna göre ek tedavi yöntemleriyle kombine edilerek yapılabilir. Bu yöntemlere örnek olarak; saç lazeri ve radyo frekans yöntemleri verilebilmektedir. Uygulama sonrasında ilaçlı tedavi yöntemine başvurulabilir.

Saç mezoterapisi kesin olarak başarı ile sonuçlanan bir tedavi yöntemi midir?

Saç mezoterapisinde kullanılan ilaçların, her ilacın olduğu kadarıyla oluşabilecek yan etkileri dışında uygulamanın hiçbir yan etkisi yoktur. Verilen kimyasallar çoğunlukla besin maddeleriyle sınırlıdır. Dolayısıyla saç mezoterapisi yüksek oranda başarılı sonuçlar veren bir tedavidir. Saç dökülmesini durdurduğu gibi saçlara yoğunluk ve canlılık da kazandırır.