Refleksoloji

Refleksoloji, çoğunlukla ayak olmak üzere el ve kulaklara masaj ve baskı uygulanarak yapılan geleneksel ve tamamlayıcı bir tedavi metodudur. Ayak tabanında vücudun her noktasına, organlarına ve sistemlerine birebir düşen kilit noktalar yer almaktadır. Bu noktalar bulunup uygun teknikler ile masaj yapıldığında masaj yapılan kişi vücudunda oldukça rahatlatıcı bir etki ile karşılaşır.

Refleksolojiyle sinir noktaları belirli tekniklerle (el ve parmak teknikleriyle ya da ahşap bir çubukla basınç yaparak) uyarılıyor. Ayaklardaki her bir nokta vücutta belirli organ ve dokuları temsil ediyor. Böylece ayakların belirli noktalarında, kişinin verdiği tepkilere göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılıyor. Fiziksel ve zihinsel hastalıklar, bel fıtığı, migren, otizm, nörolojik kaynaklı fiziksel engeller, depresyon, panik atak, uykusuzluk, eklem ağrıları ve kas gerginliği gibi hastalıklarda önemli iyileşmeler sağlanılıyor.

Refleksolog Bul >>>

Refleksoloji Uygulanma Yöntemi

Öncelikle refleksoloji uygulanacak kişinin rahat bir şekilde uzanması gereklidir. Ayaklar da yerden yüksek bir noktada konumlandırılmalıdır. Beden ve ayaklar yerleştirildikten sonra masajı yapacak kişi ayak tabanında yer alan refleksoloji noktalarına parmaklarıyla veya çubukla masaj uygulamaya başlar.

Masaj yapılan kişi bir miktar acı hissedebilir. Özellikle bu noktaların bağlantılı oldukları yerlerde sağlık sorunları var ise “refleks noktaları”na gelindiğinde kişinin hissettiği acı da buna bağlı olarak artış gösterebilir. Masajın insanı rahatlatması gerektiği düşünülünce acının normal olmadığı düşünülebilir. Ancak sorunlu bölgelerin belirlenmesinde ve etkili masaj yapılabilmesinin sağlanmasında bu acı yönlendirici nitelik taşımaktadır. (Acı hissetmiyor olması sağlıklı oldupu anlamına gelmez.)  Masaj yapılırken ayak tabanında bunulan tüm noktalar teker teker uyarılır.

Refleksoloji Uygulama Teknikleri

Refleksoloji teknikleri arasında farklı seçenekler vardır. Bunlar arasından uygun olan seçilir ve rahatsızlığı olan kişiye yardım etmek için hangisinin daha iyi olacağına karar verilerek hareketler uygulanır.

Masaj tekniklerini öncelikle kendi el ve ayaklarınızda uygulamanız tavsiye edilir.

Refleks bölgeleri masajı uygulaması için toplam beş basma tekniği vardır:

 1. Başparmak hareketi,
 2. Parmak hareketi,
 3. Ovma hareketi,
 4. Sıvazlama hareketi
 5. Sıkma hareketi.

Bu hareketler hem ellere hem de ayaklara aynı şekilde tatbik edilir. Önemli olan bu tekniğin kime nasıl uygulanacağıdır. Kişinin fizikî yapısı, yaşı ve o andaki sağlık durumu göz önünde bulundurulur. Meselâ iri yapılı bir insana daha kuvvetli, zayıf, yaşlı ve çocuklara ise, normal şekilde basarak masaj yapılır. Tedavi, başparmak veya başka bir parmağın kenarıyla basınç uygulanarak saat yönünde döndürülmesinden oluşur. Bu basınç genellikle oldukça derindir, ama acı verici olmak zorunda değildir. İyi bir refleksolog kısa, acısız seansların tekrarlanmasını, bütün hastalığın bir tek acı verici seans tedavisine tercih eder.

Her seans 10 dakikadan 30 dakikaya kadar sürer ve birkaç seansa ihtiyaç olabilir. Hatta sık sık şikâyetler bir tek seanstan sonra ortadan kalkar.

Refleksoloji Herkese Etki Eder mi?

Refleksoloji etkisi yaşa, hastalığın seviyesine hastanın psikolojisi hatta hasta yakınlarının psikolojisine bağlı olarak değişir.

Bazen sadece denemek için yaptıran kişilerin içindeki kuvvetli şüphe terapinin verimini düşürdüğü gözlemlenirken refleksoloji tekniğini mantıklı ve bilimsel bulan pozitif bakış açısına sahip kişilerin iyileşme süreçlerinin daha hızlı olduğu görülebiliyor.

Refleksolog Bul >>>

Kimlere Yapılmaz?

Hamileliğinin ilk 6 ayında olanların refleksoloji masajı ile destek tedavi uygulanması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca damar tıkanıklığı sorunu olanlarda, kanser ve şeker hastalarında da uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Tromboz adı verilen damarlarda pıhtı varsa masaj, bu pıhtının vücutta ilerlemesine kalbe veya beyine gitmesine yol açabileceği için uygulanmaz. Ayaklarda varis varsa, damarların üzerine uygulanmaz. Yaralı ayaklara, çürük alanlara uygulanmaz.

Refleksolojinin Faydaları

Düzenli yapılan refleksoloji seanslarıyla vücut enerjisindeki tıkanıklıklar giderilir, enerji vücuda dengeli bir biçimde yayılmaya başlar dolayısıyla kan dolaşımı sorunları ortadan kalkar ve oksijen hücrelere daha kolay dağılır. Lenf sistemi görevini daha iyi yapar ve vücuttaki toksinler hücrelerden daha kolay atılır.

Refleksoloji hormon sorunlarına da iyi gelebilir. Hormon dengesizlikleri kişinin cinsel yaşamını olumsuz etkiler. Hormon salgılayan organlar dengeli çalıştığı zaman kişinin hayata bakışı da daha olumlu olacaktır. Refleksoloji kimyasal dengesizliklere yardımcı olabildiği astım, baş ağrısı, sindirim, yüksek tansiyon, idrar torbası ve böbrek sorunlarını da sağaltabilir.

Refleksoloji tedavisiyle ;

 • Kan dolaşımı ve kan basıncı düzenlenir.
 • Bedenin kendi kendini iyileştirmesi teşvik edilir.
 • Detoks etkisi yaparak vücudu katkı maddelerden ve toksinlerden arındırılır.
 • Bağışıklık sistem hücreleri aktifleştirilerek hastalıkların oluşumunu önceden engellenir.
 • Derin bir rahatlık hissi sağlanır.
 • Kendine güven ve zindelik hissi verir.
 • Uyku düzenini sağlar.
 • Eklem hareketliliğini artırır.
 • Hazımsızlık, kabızlık, ishal ve diğer sindirim düzensizliklerini giderir.

Refleksoloji ile Otizm tedavisinde sonuçlar;

 • Sosyal ilişkide ve etkileşim kurmakta artış.
 • İyileşme sürecinde gelişme göstermesi
 • Hiperaktive yoğunluğunun azalması
 • Konsantrasyon eksikliğini gidererek öğrenme yeteneğinin artması
 • Genel rahatlama
 • Vücut fonksiyonlarında normalleşme
 • Barsak hareketliliği

İlerleyen tedavi sürecinde dil gelişiminde kelime sayısında artış ve görülen etki kalıcı bir hal alması için devamlılığın sağlanması gerekir.

Refleksoloji ile Cerrebral Palsi Tedavisinde;

 • Kasılmaların azalması ,
 • Sindirimin kolaylaşması (kabızlığın giderilmesi),
 • Algının artması
 • Göz temasında artış

Refleksolog Bul >>>

Refleksolojide BEL – BOYUN FITIĞI tedavisindeki yeri

 • Orta ve hafif düzeydeki fıtıklarda düzeltici etkisi temelde gerilen ve sıkışan sinirlerin yumuşatılıp, basının ortadan kaldırılması
 • Fıtığın oluşmasıyla oluşan ağrılar ve kasılmalar azalır
 • Fıtık sıkıntısıyla yaşanılan uyku problemi aşılır
 • Ağrılarında azalmalar meydana gelir
 • Gece ataklarında azalmalar görülür
 • Sıvı dengesinin tekrar kurulması sağlanır
 • En önemli faktörlerden birisi olan sinir ve stres durumu refleksoloji sonrasında ortadan kaldırılarak vücut üzerinde bir gevşeme hali oluşturulur

Hangi hastalıklarda uygulanabilir?

Beden fonksiyonlarını normalleştirmeye bağlı olarak birçok hastalıkta büyük ilerleme sağlıyor. Başta stres ve anksiyete bozuklukları olmak üzere, panik atak, depresyon, uykusuzluk, bel – boyun fıtığı, otizm, felç, migren, hormon sorunları, romatizma, astım, hazımsızlık, regl ağrıları (Amerika;da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre Refleksoloji’nin, Regl öncesi gerginliği % 45 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.) gibi pek çok hastalıkta destek tedavi olarak kullanılıyor.