Larva Tedavisi

Larva tedavisi, Lucilia Sericata adlı yeşil sineğin steril hale getirilmiş larvalarının (maggot, kurtçuk) kronik yaraların tedavisinde kullanılması ile oluşan bir tedavidir.  Canlı dokuya zarar vermeden ölü doku ve iltihabı temizleme yeteneği olan sinek larvalarının (Lucilia sericata) enfekte deri yaralarının tedavisinde kullanılmasıdır. Tedavileri 3 yıl gibi uzun bir süreye yayılan, antibiyotiklere karşı dirençli hastaların tedavisi bu yöntemle daha kısa bir zamanda yapılabiliyor. 1990 yılından beri dünyada birçok ülkede bu tedavi uygulanıyor.

Maggot Terapi Uygulayıcıları, Larva Tedavisi Uygulayan Uzmanlar >>>

Diğer güncel Geleneksel ve Tamamlayıcı Tedavi (GETAT) yöntemleri >>>

Larva Tedavisi Etki Mekanizması

Larvalar kendilerini ağızda bulunan çengeller yardımıyla substratlara kenetleyerek küçük partiküller ayırırlar ve yaraya nekroze materyali eriten tükrük enzimleri salarlar. Larvalar etkilerini sürekli olarak yaradan ölü dokuyu uzaklaştırarak, canlı hücreleri bakterilerden temizleyerek ve yaranın iyileşmesini sağlayarak gerçekleştirirler. Larvalar patojenlere karşı antibiyoterapi etkisi sağlayan enzimler salgılamakla birlikte, amonyak salgılayarak da yarada daha alkali ortam oluştururlar ve bakterilerin gelişimini durdururlar.

larva tedavisi sonucu

Tedaviye gelen hastanın iyileşmesi için yaranın santimetrekaresine 7-8 larva konuluyor. Daha sonra bu yaranın üzerine pansuman yapılarak tedavi süreci başlatılıyor. Yara iyileşinceye kadar bu işlem devam ediyor. Bu işlem haftada iki defa uygulanıyor. Özellikle 48 saat veya 72 saat süren uygulamalarda 2-3 uygulama sonunda yara iyileşmektedir. Antibiyotiğe gerek kalmıyor. Bu yöntemin, larvaların doğal, kolay, pratik uygulanabilir olması, hastaya hemşirelik hizmetinin gerek kalmaması, hastanın hastanede yatmasına gerek olmayışı ve ucuz olması gibi birçok avantajı var.

Maggot Terapi Uygulayıcıları, Larva Tedavisi Uygulayan Uzmanlar >>>

Kontrollü bio-cerrahi olarak da isimlendirilebilecek bu yöntem, kronik yaraların tedavisinde tedavi süresini kısaltmakta, maliyeti düşürmektedir. Bir çok konvansiyonel yönteme göre çok daha etkin bir debridman olanağı sağlamaktadır. Antimikrobiyal etkileriyle antibiyotik gereksinimini azaltmakta ve salgılanan büyüme faktörleri aracılığıyla iyileşme dokusu oluşumunu uyarmaktadır.

Larva ile Tedavi Edilebilen Yaralar

Larvalarla debridman nekrotizan fasiit, perineal gangren, postoperatif yara yeri infeksiyonları, diyabetik ayak, iskemik ülserler ve yanıklar dahil bir çok akut ve kronik yarada başarıyla kullanılmaktadır. Yaşlılık, diyabet, organ yetmezliği, amputasyon gibi dezavantajlı durumlardaki hastaların bu tedaviden minimum yan etki ile maksimum fayda görmesi dermatoloji, ortopedi ve geriatri kliniklerinde larva tedavisine hastane kapılarını tekrar açmıştır.

Maggot Terapi Uygulayıcıları, Larva Tedavisi Uygulayan Uzmanlar >>>