Fitoterapi

Fitoterapi = Yunanca Phyton (Bitki) + Therapeia (Tedavi)
Fitoterapi: Hastalıkların bitkilerle tedavisidir.

Hastalıklardan korunmak ve tedaviyi desteklemek amacı ile tıbbi etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bitkiler, onların etkin maddelerini taşıyan kısımları ve/veya bir işlem yoluyla elde edilmiş doğal ürünleri ile bunlardan hareketle hazırlanarak standardize edilmiş farmasötik formlar (tablet, kapsül, tentür…) ve bitkisel tıbbi ürünler kullanılarak yapılan uygulamaya fitoterapi denir.

Fitoterapist Bul >>>

Bitki tedavisi ile ilgili ilk yazılı belge M.Ö. 3000′ lerdedir. Mezopotamya, Çin, Hindistan, Yunan tıbbında yer almaktadır. Sümer, Asur, Akat gibi uygarlıklarda tedavi aracıdır. Yunan tıbbında Hipokrat, İslam uygarlığında İbn Sina ve Al Gafini bitkisel tıp konusunda önemli eserleri bulunmaktadır. İbn-i Sina “El Kanun fi’t tıbb” kitabında sağaltıcı bitkilerin tanıtımı ve kullanılışına geniş yer vermiştir.

Fitoterapi terimi ilk olarak Fransız hekim Henri Lenclerc (1870-1953) tarafından La Presce Medical adlı tıp dergisinde kullanılmıştır.

Günümüzde Fitoterapi

Hastalıkları tedavi etmek için insanoğlu çok eski çağlardan beri bitkilerden fayda ummuş ve karşılığını da almıştır. Günümüzde fitoterapi Eczacılığın Farmakognozi ana bilim dalınca ele alınır. Geçmişteki fitoterapi uygulamaları ile günümüz arasında en büyük fark artık bitkilerin bütünüyle değil, faydalı parçalarının tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Örneğin eskiden bir bitkinin uçucu yağından faydalanmak için onun çayı yapılıp içilirken şimdi o bitkideki uçucu yağ ekstre edilerek tek başına kullanılmaktadır. Bu da bitkinin diğer faydasız ancak yan etkileri de olabilen bölümlerinden hastayı uzak tutmayı sağlamaktadır. Günümüzde fitoterapinin en çok geliştiği ülke Almanyadır.

Fito terapi gerçekten hem hastalıklar hem de kendimizi zinde tutmak için çok önemlidir. Fito terapi ile hastalığının tedavisi ya da tedavinin desteklenmesi konusunda yardım almamış insan az denecek kadar nadirdir. Fito terapi Anadolu’da uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Doğru olan ise, fito terapi konusunda doktorların gerekli eğitim alması ve bitkisel ürünlerin doktorlar tarafından, bilimsel anlamda doğru şekilde uygulanarak hastalıkların tedavi edilmesidir.

Ancak hekimlerin eğitimiyle ülkemizde bugün bitkisel ürünler konusunda yaşanan kafa karışıklığına çözüm bulunabilir. Böylelikle fito terapi’nin tüm dünyada ne kadar önemli olduğunu kabullenmiş oluruz.

  • Fito terapi alternatif bir tedavi yöntemi değildir.
  • Fito terapi destekleyici ya da tamamlayıcı tedavi şeklidir.
  • Tedavide fitoterapötikler ya da fitofarmakalar kullanılır.
  • Bitkilerden digoksin, taksol, kinin, atropin, efedrin ya da yarısentetik türevler elde edilmiş ise bu bitkiler fitoterapi kapsamında değerlendirilemez.

Fitoterapistler >>>